saule „sunne (Sonne) – saulė“ E 7 nom. sg. fem. = pr. *saulē (žr. dar Sawliskresil) < subst. (fem.) balt. *saulē (> lie. sáulė = la. saũle) yra iš senesnio subst. (fem.) balt. *saul(i)jā „t. p.“ [čia dėl *-(i)jā > *-ē žr., pvz., Kuryłowicz ABSl III 83tt.]. Jis, nors ir tolimų ide. prokalbės laikų reliktas (žr. toliau), savąja struktūra yra specifinis baltų kalbų žodis: visai tokios pat struktūros žodžio „saulė“ neturi nė viena indoeuropiečių kalba. Šio balt. žodžio santykiai su sl. *sulnika- „saulė“ ir kitų ide. kalbų žodžiais (žr., pvz., Trautmann BSW 251, Vasmer ESRJ III 710, Fraenkel LEW 765t., Pokorny IEW I 881t., Gamkrelidze-Ivanov IJI II 684) yra labai sudėtingi ir daugeliu atžvilgių iki šiol labai neaiškūs.
Pastaba. Nėra jokios abejonės, kad balt. bei balt.-sl. prokalbe ir pačia ide. prokalbe šnekėjusiems žmonėms žodis „saulė“ buvo ne tik „saulė“, bet ir „Saulė“ (t. y. ir dievybės pavadinimas) – panašiai kaip „žemė“ buvo ir „Žemė“ (žr. s. v. 73 same): žodžiais „Saulė“ ir „Žemė“ senovėje buvo vadintos dvi didžiausios dievybės (jų pavadinimai balt. kalbose net morfologiškai panašūs: balt. *saul-ē < *sauljā ir źem-ē < *źemjā).
Rekonstruojamasis subst. (sg. tantum) ide. *s(a)u̯Hel-/n- „saulė“ (Gamkrelidze-Ivanov l. c., plg., pvz., Pokorny l. c.), kaip žinoma, buvo l/n-heteroklitas (žr., pvz., Benveniste Origines 11t.), kuris (kaip „saulė“) pagal jo formą (heteroklitas) – generis inactivi (> neutr.), bet pagal jo semantiką (kaip „Saulė“!) – matyt kartu ir generis activi [t. y. jis galėjo turėti ir ergatyvo (> genityvo) formą].
Manyčiau, kad žodžio ide. „saulė“ paradigmoje (l/n-heteroklitinėje) jo segmento, ėjusio prieš fleksijas, vokalizmas su fleksijų vokalizmu santykiavo pagal apofoninę „lygsvarą“ [panašią į tai, kas pasakyta apie žodžio ide. resp. balt.-sl. „žemė“ (ne heteroklitinio) paradigmą, plačiau žr. s. v. same]. Kitaip sakant, žodis ide. „saulė“ (l/n-heteroklitas, K-kamienis sg. tantum) bus turėjęs maždaug tokią paradigmą – paradigmą su tokiomis neperiferinių linksnių formomis [plg. žodžio ide. resp. balt.-sl. „žemė“ (ne heteroklito) neperiferinių linksnių formas, žr. s. v. same]:
a) forma [„nom. (-acc.)“] *sau(H)el (su neapofoniniu *-a-), iš kurios išriedėjo, pvz., italik. *sāu̯el > lo. *sāu̯ŏl > sol „saulė“;
b) forma („dat.-loc.“) *sau(H)en-i, vėliau – *sau(H)en-i/*sau(H)n-ei ir [dėl. „nom.-(acc.)“ *sau̯(H)el poveikio] gretiminė forma *sau̯(H)el-i/*sau̯(H)l-ei; pastarosios formos pagrindu bus atsiradęs, pvz., gr. *sāu̯eli + -o- > sāu̯elii̯os > gr. (Hom.) ἠέλιος „saulė“;
c) dar galėjo būti (žr. anksčiau) ir forma [„gen.“ (erg.)] *sau̯(H)en-s, vėliau – *sau̯(H)en-s/*sau̯(H)n-e/os ir greta *sau̯(H)el-s/*sau(H)l-e/os.
Žodyje ide. „saulė“ po to, kai jame išnyko laringalas *-H- (jis gal ne visose šio ide. prokalbės žodžio formose buvo) ir šio ide. žodžio neapofoninis diftongas ide. (*-au̯H- >) *-āu̯- (su neapofoniniu *-ā-!) išvirto į apofoninį diftongą ide. dial. (balt., sl., germ., ind.-iran.) *-āu- [t. y. į diftongą ide. dial. *āu, 74 dabar jau galėjusį apofoniškai santykiuoti su ide. dial. *au (< ide. *ou/*au) ir *u/*ū], susidarė nauja apofoninė „lygsvara“ – apofoninė „lygsvara“ jau tarp pačios žodžio ide. dial. „saulė“ šaknies ( o ne – kaip anksčiau – prieš fleksijos buvusio segmento) vokalizmo ir fleksijų vokalizmo.
Dėl tos apofoninės „lygsvaros“ iš minėtų žodžio ide. „saulė“ formų paradigmos išriedėjo, pvz., balt.-sl. žodžio „saulė“ tokia paradigma (apie jos susidarymą kitose ide. kalbose – kitąkart) – paradigma (neutr.; labai silpna K-kamienė paradigma, nes ji – supletyvi ir sg. tantum) su tokiomis jo neperiferinių linksnių formomis: a) nom. *sāul „saulė“ (iš senesnio *sāvel – dėl apofoninės „lygsvaros“: pirmasis jo skiemuo – ne su nykstamuoju vokalizmo laipsniu), b) gen. *sun-es „saulės“ (nes fleksija – ne nykstamojo vokalizmo laipsnio) ir greta *sul-es „t. p.“, c) dat.-„loc.“ *sun-ei „saulei“ greta *sul-ei „t. p.“ ir („loc.“) *sāun-i greta *sāul-i. Pastarõsios formos (ir nom. formos *sāul) pagrindu atsirado subst. balt. *sāuli + -ā > *sāul(i)jā „saulė“ > *sāulē (žr. anksčiau; plg. balt.-sl. *źemjā „žemė“ darybą, žr. s. v. same).
Minėtų supletyvinio (K-kamienio, sg. tantum, neutr.) žodžio balt.-sl. „saulė“ formų *sun-es „saulės“ (gen.) resp. *sul-es „t. p.“ (gen.) ir (dat.) *sun-ei „saulei“ resp. *sul-ei „t. p.“ pagrindu, jų šaknims kontaminuojantis (nes žodžio balt.-sl. „saulė“ paradigma buvo silpna, žr. anksčiau), atsirado subst. [i-kamienis (žr., pvz., Vasmer ESRJ III 710), neutr., nom.-acc.] sl. *sulni „saulė“ [plg. i-kamienį subst. (neutr.) balt.-sl. *źemi „žemė“, žr. s. v. same] → (diminut., neutr.) *sulnika- „saulelė“ > (neutr.) *sъlnьce „saulė“ > rus. солнце „t. p.“ ir kt. Didelį skirtumą tarp balt. *saulē „saulė“ ir sl. *sulni- „t. p.“ reikia aiškinti ne tuo, kad sl. prokalbė labai seniai atsiskyrė nuo balt. prokalbės, o tuo, kad balt.-sl. prokalbės dialektuose gana ilgai egzistavo supletyvinis (l/n-kamienis) subst. (K-kamienis neutr.) „saulė“. Žr. dar Mažiulis Blt XXX 46tt.
Pastaba. Hipotezė, kad žodis ide. „saulė“ giminiuojasi su verb. ide. *su̯el- „schwelen, brennen“ [> lie. svìl-ti (svẽl-a) 75 „sengen, schwelen“ ir kt., žr., pvz., Pokorny IEW I 1045 (s. v. 2. su̯el-), 881t. (s. v. sāuel-), Gamkrelidze-Ivanov IJI I 117)], yra abejotina, žr., pvz., Fraenkel LEW 766 (s. v. sáulė: „fraglich“), Frisk GEW I 632 (s. v. ἥλιος: „gänzlich unsicher“). Galima atsargiai spėti, kad žodis ide. „saulė“ kartu su žodžiu ide. „žemė“ (žr. s. v. same) yra ide. prokalbės skoliniai iš neindoeuropiečių dialektų.
Vytautas Mažiulis, Prūsų kalbos etimologijos žodynas, 1-ojo leidimo 4 t. 72–75 psl.
Papildymai / Komentarai
Lit.: Beekes EDG 516; Běťáková, Blažek EBM 169t.; Derksen EDSIL 479t.; Hamp Blt XXV (1) 4t., HS CIII (2) 193t.; Lehmann GED 297; Matasović EDPC 324; Mayrhofer EWA II 752; Orel HGE 361; Smoczyński SEJL 536t.; Vaan EDL 570; Wachter HS CX (1) 4tt.
Esamas vartotojas
Naujas vartotojas
Registracija bus patvirtinta per 48 valandas.